Ile dni ma pracownik na dostarczenie zwolnienia lekarskiego pracodawcy?

Zdarza się w życiu, że przebywamy na zwolnieniach lekarskich. Zdarza się. Niezależnie od tego, czy chorujemy my, czy na przykład nasze dziecko, otrzymujemy tzw. L4 (a właściwie zaświadczenie lekarskie, druk ZUS ZLA). I ten oto druk należy dostarczyć pracodawcy. Częstym problemem jest (znanym mi z autopsji), że nie wiemy kiedy to musi nastąpić, ile mamy czasu na dostarczenie go do zakładu pracy. Stresujemy się, że jeśli nie zrobimy tego od razu, to pracodawca źle o nas pomyśli. A niezależnie od zwyczajów panujących w zakładach pracy po prostu powinniśmy wszyscy znać swoje prawa i umieć z nich korzystać.
Na podstawie art. 62 Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity Dz. U z 2010, Nr 77 poz. 512) wnioskujemy, że pracownik ma obowiązek jest obowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania płatnikowi zasiłków, który z kolei przekazuje je niezwłocznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podając datę dostarczenia tego zaświadczenia przez ubezpieczonego. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku możemy liczyć się z nałożeniem kary w postaci obniżenia o 25 % wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, choć nie w każdym przypadku.
Aby stwierdzić, że ubezpieczony spóźnił się z dostarczeniem zwolnienia lekarskiego, należy wziąć pod uwagę następujące zasady:

  • datą otrzymania zaświadczenia lekarskiego będzie data jego wystawienia, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał to zaświadczenie w terminie późniejszym,
  • przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie,
  • jeżeli 7. dzień, w którym należy dostarczyć zwolnienie lekarskie, przypada na dzień wolny od pracy, ostatnim dniem jego terminowego dostarczenia jest pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu,
  • w przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie zostało wysłane pocztą, do ustalenia terminu jego dostarczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego.

Jednak nie zawsze przekroczenie terminu 7 dni pozwala na zastosowanie sankcji. Na podstawie art. 62 cytowanej ustawy, nie można dokonać 25% potrącenia wysokości świadczenia, jeśli:

  • zwolnienie lekarskie jest zbyt krótkie, tj. wystawione na mniej niż 8 dni,
  • za dni objęte sankcją przysługuje wynagrodzenie za czas choroby – nie stosuje się sankcji, jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby określone w art. 92 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • zwolnienia lekarskie pokrywają się, a obniżenia zasiłku należałoby dokonać za okres wypłacony na podstawie poprzedniego zaświadczenia lekarskiego.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Prawo pracy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>